Logo
02 3 200 006 – 070 333 623

Барселона и Мадрид 10 Април

4 ноќи со авион

699€

1.ДЕН (10.04.2024 – среда) БИТОЛА : Состанок на групата на Градската Автобуска Станица во 22.30 часот. Поаѓање за Албанија во 23.00 часот. Патот води преку Охрид, Струга, г.п.Ќафасан, Елбасан…

2.ДЕН (11.04.2024 – четврток) ТИРАНА – МАДРИД : Пристигање на аеродромот во Тирана околу 05.30 часот. Летот за Мадрид е во 06.55 часот. Пристигање во Шпанската престолнина во 10.30 часот. По завршувањето на аеродромските формалности, поаѓање на панорамски разглед на градот. МАДРИД е една од најубавите и најдинамични европски престолнини. Ова е град каде традиционалното и модерното хармонично се комбинираат. Првото утврдување на Маорите било изградено на местото на денешната величествена кралска палата во 9 век. Градските ѕидини од времето на арапската доминација постојат и денес. Во 16 век, кралот Филип II го прогласил Мадрид за главен град на Шпанија. Луксузните, елегантни и автентични градби зборуваат за минатите времиња кога Шпанија беше моќна светска сила. Повеќето туристички атракции се наоѓаат во центарот на градот, а брзото темпо на градот се чувствува од главната улица Gran Via (Мадридски Бродвеј). На величествениот плоштад Puerta Del Sol во самиот центар, каде што има статуа на мечка – симболот на Мадрид, ќе се најдете на нултата точка. Ќе бидете импресионирани од величествените плоштади…Шпанскиот плоштад каде што ќе се сретнете со Дон Кихот и неговиот верен придружник Санчо Панса и ќе се вратите во времето на Мигел де Сервантес; Puerta del Sol (Сончевата порта), Plaza Mayor, Puerta de Toledo (Триумфална капија), Sibeles Fountain Square, San Miguel Square, Arena Ventas (Корида стадионот)…Дефинитивно ќе ја посетите улицата Pasao del Prado каде се наоѓаат Музејот Прадо, уметничкиот центар „Кралицата Софија“ и уметничкиот музеј Тисен-Борнемисза. Мадрид пулсира со типичен кастиљски дух, но и со забрзан космополитски ритам. Жителите на Мадрид се многу топли и гостопримливи домаќини. Трансфер до хотел. Сместување. Ноќевање.

3.ДЕН (12.04.2024 – петок) МАДРИД – ТОЛЕДО – СЕГОВИА : Појадок. Слободен ден за индивидуални активности на учесниците на патувањето или заминување на целодневна екскурзија (факултативно) на ТОЛЕДО, СЕГОВИА со посета на АЛКАЗАР. Толедо е музеј на отворено, град на мечеви и кралеви. Во 11 век, за време на владеењето на кралот Леон, станал главен град на Кастилја, а подоцна (по соединувањето со Арагон) на цела Шпанија. Попознат како град на три култури, бидејќи христијаните, муслиманите и Евреите со векови живееле заедно во мир и поради тоа има зачувано бројни монументални градби кои му даваат специфично значење и шарм. На малку места во светот можете да видите таква комбинација на христијански (готски, ренесансни и барокни) цркви, синагоги и џамии. Затоа градот е архитектонски многу разновиден. Опкружен е со средновековни ѕидини (La Muralla) со прекрасни порти кои се отвораат на главниот плоштад, Plaza de Zocodover. Од главниот плоштад се разгрануваат бројни улици, каде што се наоѓаат музејот El Greco, музејот De Santa Cruz, манастирот San Juan de los Reyes, синагогата Santa Maria la Blanca, џамијата Cristo de la Luz и многу други. Познатата готска катедрала (втората по големина катедрала во Шпанија) и по катедралата Св. Петар во Рим, најбогатата католичка зграда во светот. Неговата изградба траела речиси три века. Во градот доминира древна мавританска тврдина изградена на местото на претходниот римски град. Познатиот Грчки уметник Ел Греко живеел во Толедо, а на неговите дела можете да му се восхитувате во неговиот дом музеј. Кога ќе го напуштиме Толедо, се упатуваме кон Сеговија, место на романса и живо наследство од минатото во инспиративен амбиент. Сместен на карпест рид, овој историски град има зачудувачки погледи и прекрасни споменици: стариот римски аквадукт, замок од бајките, прекрасна катедрала, извонредни романескни цркви и мистични манастири кои го откриваат богатото културно наследство на Сеговија. Повеќето туристички атракции се наоѓаат во Стариот град во атмосферски средновековен свет на мистериозни камени улици и шармантни плоштади. Додека го откривате градот, ќе поминете покрај бројни кафулиња, продавници за занаети, кафетерии и ресторани. Враќање во Мадрид. Ноќевање.

4.ДЕН (13.04.2024 – сабота) МАДРИД – БАРЦЕЛОНА Појадок. По појадокот – одјавување од хотелот, трансфер на железничката станица од каде со брз воз AVE (достигнува брзина и до 300 км/час), патуваме кон Барцелона (предвидено е патувањето да не биде подолго од 3 часа).

БАРСЕЛОНА е град на најразвиената шпанска провинција Каталонија и во сè го опишува културното и историското богатство на овој регион. Во целиот свет е познат по својата уникатна архитектура, чиј творец беше еден од најголемите современи архитекти, Антонио Гауди. Барселона е модерен град со широки булевари, пространи плоштади, трговски центри, прекрасни споменици, прекрасна плажа, огромно пристаниште и многу шарени населби. Покрај тоа, ова е градот на забавата, градот на младите, градот на најголемиот фудбалски клуб во светот. Овој град на своите посетители им нуди многу активности и грст случувања…пристигнување во Барцелона околу пладне. Почнува панорамскиот разглед на градот…споменикот на Колумбо, Монжуик (опсерваторија), обиколка на Олимпискиот стадион, Волшебните фонтани и Plaza Espana (изграден за време на Меѓународната изложба во 1929 година, според проектот подготвен од Жозеп Пуиг и Гилем Бускетс, а завршен од Антони Дардер. Со 34.000 m², тој е вториот по големина плоштад во Шпанија, по плоштадот Еспања во Мадрид и пред плоштадот Каталуња во Барселона, Gran Via, Paseo De Grazia – една од главните и најпознати авении во Барселона поради нејзината туристичка важност, комерцијалните области, бизнисите и одличната изложба на извонредни дела на модернистичката архитектура, како што се зградите на архитектите Антони Гауди и Луис Доменех и Монтанер, прогласени за светско наследство. Воодушевувајте се на ремек-делата на Гауди – зградата Battlo…редизајнирана во 1904 година од страна на Гауди, обновена неколку пати потоа, како и La Pedrera ( или Casa Mila – доаѓа од фактот дека тоа беше новиот дом на семејството Мила. Двојката го заземала главниот кат, а другите станови ги изнајмувала). La Pedrera или Casa Mila (1906-1912) е најлегендарното дело на граѓанската архитектура на Антони Гауди поради неговите конструктивни и функционални иновации и украсните решенија…кратко кажано – Тотално уметничко дело. Стигнуваме и до „иконата“ на градот – базиликата Sagrada Familia (без влез)…единствен храм, по своето потекло, основа и цел. Плод на работата на генијалниот архитект Антони Гауди, проектот беше промовиран од народот за народот. Пет генерации сега го гледаат напредокот на Храмот во Барселона. Денес, повеќе од 140 години по поставувањето на камен-темелникот, продолжува изградбата на базиликата. Оригинален дизајн за проектот за Саграда Фамилија е од епархискиот архитект Франциско де Паула дел Вилар, следејќи ги преовладувачките насоки од тоа време, со неоготски елементи : овални прозорци, потпори, летечки потпори и зашилена камбанарија. Техничките разлики, околу цената на материјалите, доведоа до тоа да овој архитект биде заменет со друг кој почна да се истакнува на теренот, а кој друг ако не – Антонио Гауди, кој го одведе проектот во друга насока, трансформирајќи го во амбициозен предлог за „црквата на иднината“. Сместување во хотел. Слободно време. Ноќевање.

5.ДЕН (14.04.2024 – недела) БАРЦЕЛОНА Појадок. Слободен ден за индивидуално разгледување и шопинг. Можност за организирање на факултативна екскурзија (т.н. „Трите Паркови“) – Ciutadella, Tibidabo и Pueblo Espa-ñol (Шпанско село – доплата за влез), Ciutadella е поранешна тврдина и денес најубав парк во градот. Прошетка покрај Зоолошката градина во Барселона, Парламентот на Владата на Каталонија, романтичното езеро и централната фонтана, која е дело на каталонски архитекти, меѓу кои и Антоние Гауди. Потоа заминување до видиковецот Тибидабо, од каде можете да уживате во прекрасен поглед на Барселона. Панорамска обиколка на неоготската црква Sagrat Cor. По турнејата, патување до етнo – селото Пуебло Еспањол, кое е создадено во 30-тите години на 20. век како дел од проектот кој требаше да ја покаже различноста на шпанската селска архитектура. Слободно време. Враќање во хотелот. Вечерта – можност за организирање (факултативно) на фламенко вечер – фантастично шоу на танчери и гитаристи (со пијалок). Ноќевање.

6.ДЕН (15.04.2024 – понеделник) БАРЦЕЛОНА – ТИРАНА Појадок. Напуштање на собите до 11 часот. Слободно време за прошетка низ главната шопинг улица (пешачка зона) La Rambla, или „изгубете“ се во тесните улички и мали плоштади во безвременскиот Готски кварт…Можност за факултативна посета на една од најголемите атракции во Барцелона – Parco Guell…Во 1886 година, Еузебио Гуел му ја доверил на Гауди изградбата на неговата нова куќа, Палау Гуел на улицата Ноу де ла Рамбла во стариот кварт на градот. Подоцна, во 1895 година Гауди изградил винарија во округот Гараф во соработка со Франсеск Беренгер. Во 1898 година тој ја планирал црквата за Колонијата Гуел, дом на работниците во големата текстилна фабрика што индустријалецот ја поседувал на периферијата на Барселона. И конечно, во 1900 година, Гауди ја доби задачата да го дизајнира паркот Гуел. Гуел подобро од кој било од неговите современици го разбрал значењето на архитектурата на Гауди. Врската меѓу двајцата мажи не беше само врска на уметник и неговиот покровител, туку вистинска приказна за пријателство. Долги години семејството Гуел живееше во големата семејна куќа (сега училиште) што се наоѓаше на земјиштето каде што се наоѓаше градбата, додека Гауди живееше во една од двете куќи што беа изградени таму. За време на животот на бизнисменот, паркот веќе се сметаше за една од најголемите туристички атракции на Барцелона, а големиот плоштад честопати беше пуштан за организирање каталонски настани, традиционално каталонско танцување „сардана“ и други граѓански и социјални настани. Состанок на групата во 19.30 часот. Заминување за аеродромот El Prat. Во 22.55 часот авионот на WIZZ Air полетува за Тирана. Пристигнување на аеродромот во Тирана во 01.25 часот наредниот ден. Трансфер до Македонија…пристигнување во Македонија во раните утрински часови. Крај на програмата.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ : 43.340,00 денари (699 €)

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА :

 

– Трансфер (минибус или автобус) на релација Битола – Тирана (аеродром) – Битола;

– авиобилети на релација Тирана – Мадрид и Барцелона – Тирана (WIZZ AIR);

– Аеродромски такси

– Рачен багаж (1 торба или куфер со димензии 40х30х25 см.);

– трансфер Мадрид (аеродром) – хотел;

– разглед на Мадрид со стручен водич;

– карта во 1 правец со воз на релација (Мадрид – Барцелона)

– трансфер Барцелона (железничка ст.) – хотел

– разглед на Барцелона со стручен водич

– трансфер хотел Барцелона – Аеродром

– 2 НП во хотел со 3* во Мадрид; Сместување во 1/2 или 1/3 соби;

– 2 НП во хотел со 3* во Барцелона; Сместување во 1/2 или 1/3 соби;

– организација, водство и реализација на аранжманот.

 

– ДОПЛАТА за 1/1 соба – 58 € на ден

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА :

– Факултативните излети и посети, влезниците при посета на културно-историските споменици;

– патничкото осигурување – 200,00 ден. по лице.

– Туристичката такса – 3 € по лице на ден (се плаќа на рецепција)

 

ЦЕНИ за ФАКУЛТАТИВАТА :

– Посета на Toledo & Segovia (3.ден) – 90 € по лице (трансфер + стручен водич);

– Посетата на „Трите паркови“ (5.ден) – 90 € по лице (трансфер + стручен водич);

– Flamenco вечер (5.ден) – 65 € по лице (влезница+метро карта);

 

ВАЖНО : Факултативните излети не се задолжителен дел од програмата и зависат од бројот на пријавени патници и се организирани од локална агенција, странски партнер на т.а.ПАЛАС. Странскиот партнер ја сноси целата одговорност за спроведување на факултативните излети. Пријавување и уплати за факултативните излети – во агенција. Минимум број на патници за реализација на факултативните излети е 15.

 

НАПОМЕНА : Организаторот на патувањето го задржува правото да во случај на измена на цената на превозот, измена на девизниот курс, недоволен број на пријавени патници и слично, ја промени цената на патувањето. Во рамките на разгледувањето на градовите или локалитетите наведени во програмата, не се предвидени посети ниту обиколка на ентериери, јавни градби, институции и споменици на културата, освен кога тоа е посебно назначено. За патувањето во ЕУ патникот треба да поседува важечки пасош со важност од минимум 3 месеци од датата на завршувањето на аранжманот. Патникот е лично одговорен за исправноста и важноста на својот пасош, организаторот на патувањето не е овластен и не ја цени исправноста на патните и други исправи. За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 18 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.

Споделете :
Scroll to Top

Контакт форма за резервација