Милано

МИЛАНО  (05.03-08.03.2023)

Историски и модерен, космополитски центар, Милано е најдобриот избор за доживување на вистинската италијанската култура и ноќен живот. Посебно ги привлекува љубителите на модата од целиот свет, а посетата е задолжителна за сите во време на модната недела. Милано е динамичен град, започнете со аперитиво, лесен оброк и чаша вино, прошетка по Спига, низ Галерија Виторио Емаунуеле и заокружете го доживувањето со вкусен италијански специјалитет…во кујната на италијаните ништо не може да биде погрешен избор.

05 Март (недела)                               СКОПЈЕ – МИЛАНО                                                                                    

Состанок  на групата на аеродромот во Скопје во 17.00 часот. Авионот за Милано полетува во 19.00, слетува во 21.10 часот. Организиран трансфер од аеродромот до хотел. Сместување. Ноќевање.

06 Март (понеделник)      МИЛАНО

Појадок. Разглед на убавините на градот: Замокот Сфорцеско, пешачката улица Данте, Плоштадот Дуомо и Катедралата Дуомо, Миланската Скала, градската куќа на Милано. Прошетка по најмонденската улица Спига со бутици од сите познати брендови. Високата мода е лоцирана во најпознатата модна икона Galleria Vittorio Emanuele, импресивна градба, фасада со царски лик, а внатрешноста плени со луксуз, во средината на Галеријата е поставен плоштад – октагон чиј под е украсен со прекрасни мозаици, симболите на главните градови на обединета Италија – Рим, Фиренца, Милано и Торино. Над октагонот е поставена стаклена купола висока 47 метри и околу неа се насликани мотиви кои ги претставуваат континентите: Европа, Африка, Азија и Америка. Слободно време за кафе и секако препорачуваме посета на ресторан со вкусни италијански специјалитети… Ноќевање.

07 Март (вторник)                              МИЛАНО– ЛУГАНО – КОМО          

Појадок. Препорачуваме факултативна посета на Лугано, гратче во Швајцарија, на брегот на езерото Лугано под Алпите. “Швајцарско Монте Карло” назив кој го добил по развиеното банкарство и богата понудата за забава. Прошетка низ стариот дел на градот кој е претворен во пешачка зона со своите плоштади Piazza Ciochara, Piazza della Reforma, Катедралата San Lorenzo, големиот градски парк, еден од најубавите во Швајцарија Parco Civico… Прошетката продолжува во посета на  живописното италијанско гратче Комо, кое се простира на брегот на истоименото езеро, каде светскиот џет сет има свои вили, а филмските режисери ги направиле своите најдобри филмски остварувања, како што е Џејмс Бонд – Казино Ројал. Враќање во Милано…. Ноќевање.

08 Март (среда)                  МИЛАНО – СКОПЈЕ                                                                    

Појадок. Слободно време за уживање во Милано, модната престолнина што стои рамо до рамо со Њујорк, Лондон и Париз. Посветете малку време и на шопинг во центарот на модата, бидете дел од модната култура. Можност за посета на стадионот “Сан Сиро”. Трансфер до аеродромот Малпенса. Авионот полетува во 21.10, а пристигнувањето во Скопје е во 23.10 часот.

За рана уплата до 15.01:                  399 евра   (24.740 мкд)

         ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:        459 евра   (28.460 мкд)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

Авионски превоз на релација Скопје-Милано-Скопје

Аеродромски такси

Организиран трансфер аеродром-хотел-аеродром

Сместување во IBIS MILANO CA’ GRANDA  во Милано на база 3 ноќевања со појадок  за двокеветните соби

Сместување во NOVOTEL MILANO CA’ GRANDA  во Милано на база 3 ноќевања со појадок  за трокреветните соби

Рачен багаж (1 торба до 10 кг. со димензии 40х30х20см)

Организиран разглед и прошетки во Милано според програмата

Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

Доплата за чекиран багаж – куфер до 10кг  – 2.500 мкд/ чекиран багаж – куфер до 20кг  – 3.700 мкд *( цената е променлива, инфо во агенција при резервација)

Посета на Лугано и Комо 80 евра

Туристичка такса 930 мкд   (се плаќа во агенција )

Влезници во локалитетите, карти за локален превоз

Патничко – здравствено осигурување

Доплата за еднокреветна соба 6.500 мкд

Havana Logo with separators