Златибор

ЗИМА 2022/2023

Скијање и зимување во еден од најдобрите ски центри на Балканот.

ЗЛАТОБОРе место каде е најдобро сочувана српска традиција, идеално место за одмор, место на највкусните српски специјалитети, а воедно е место каде можете да уживате во убавините на секое годишно доба. Слободно можеме да кажеме дека Златибор е збир на најдоброто од Србија. Баш поради сето ова Златибор е една од најпосетените туристички дестинации во Србија. Близината на Мокра Гора и Дрвенград, познатата Шарганска осмица, Вишеград и врвот  Торник, кањонот на реката Увац, етно село Сирогојно, Стопиќа пештера, водопад Гостиље, каубојски град Ел Пасо, се доволни причини за одлука да свој одмор поминете на оваа планина и уживате во најдоброто што Србија има да понуди.

Златибор е лековита бања, рекреативен центар, скијалиште, центар на културни настани, па е гаранција за одличен провод преку цела година. Поради својата богата понуда, Златибор претставува идеално место за одмор за сите генерации. За најмладите тука се ски школи, јавање или пливање, додека возрасните можат да одат во лесни прошетки, планинарење, ноќни клубови и дискотеки, базени и спа центри, тениски и голф терени.

Никако не треба да се пропушти дегустација на специјалитетите на традиционална златиборска кујна, а ние Ви препорачуваме златиборско сирење, кајмак, комплет лепиња, мачкат пршута, проја, пита со сирење, јагнешко печење, чварки, љубишка пастрмка. На Златибор ќе ги вкусите најдобрите српски специјалитети, ќе ги одморите очите гледајќи во најубавите пејзажи, ќе ги одморите и душата и телото.

Havana Logo with separators
mk_MKMacedonian